Достапни линкови

Нови евакуации во Пакистан


Пакистанските власти денеска наредиле евакуација на населението во јужниот регион Синд. Биле евакуирани околу 400 илјади луѓе. Поплавите предизвикани од обилните дождови погодија над 20 милиони луѓе, а загинаа повеќе од 1.500 луѓе. Во меѓувреме, Обединетите нации велат дека ги разгледуваат мерките за безбедност за своите хуманитарни работници во земјата по заканите од пакистанските Талибанци. Милитантната група соопшти дека планира да спроведе нападите против странци кои учествуваат во операциите за справување со поплавите во земјата.
XS
SM
MD
LG