Достапни линкови

„Хуту“ негираат вмешаност во масовните силувања во Конго


Хуту бунтовниците кои се нарекуваат себеси Демократски Сили за ослободување на Руанда, денеска негираа дека се поврзани со масовните силувања во Демократска Република Конго. Од движењето преку соопштение велат дека се неосновани обвинувањата против групата од страна на генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун. Од ОН соопштуваат дека најмалку 179 луѓе биле силувани во Конго во нападот на хуту бунтовниците од Руанда врз 13 села. И Соеднинетите држави изразија длабока загриженост за извештаите за масовни силувања во Конго.
XS
SM
MD
LG