Достапни линкови

Турција:претест против протерување на Роми од Франција


Преставници на неколку ромски организации во Турција денеска протестираа пред конзулатот на Франција во Истанбул против протерувањето на Роми од Франција. Во соопштението од организациите се наведува дека тие протестираат против „ветерот на расизмот“, кој дува во Европа. Ромската заедница во Истанбул брои 2 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG