Достапни линкови

Се демонтира митот за Нијазов во Туркменистан


Во главниот град на Туркменистан, Ашгабат, вчера била отстранета 70 метарската златна статуа на поранешниот диктатор Сапармурат Нијазов. Тој самиот се нарекуваше Туркменбаши, татко на сите туркменистанци, а почина ненадејно во 2006-та година, по две декади авторитарно владеење.
XS
SM
MD
LG