Достапни линкови

Труење со гас во женско училиште во Авганистан


Околу 40 ученици се префрлени денеска во болница, поради труење со гас во училиште за жени во Кабул. Инцидентот е сличен на претходни инициденти извршени од тврдокорните исламски екстремисти во женски образовни институции. Талибанците за време на владеењето 1996-2001 им забранија на девојките да одат на училиште,. Портпаролот на авганистанското министерството за образование, Асиф Нанг изјави дека девојките се хоспитализирани, но не се во животна опасност.
XS
SM
MD
LG