Достапни линкови

Во напади во Ирак, најмалку 40 загинати


Најмалку 40 луѓе загинале во Ирак а десетици се повредени во неколку инциденти, соопштуваат официјални преставници на власта. Според властите еден од насмртоносните напад се случил во северен Багдад кога бомбаш самоубиец се разнел на паркинг во близина на полициска станица. при што загинале 15 луѓе, 9 од нив цивили. При нападот се повредени 50 луѓе. Во градот Кут, јужно од Багдад во експлозија на автомобил бомба исто така се убини 15 луѓе, најмногу од нив полицајци. Власите соопштуват дека исто така при експлозии на автомобил бомби во уште три други области, загинале најмалку 10 луѓе.
XS
SM
MD
LG