Достапни линкови

Калиниќ осуден на 18 месеци затвор во Хрватска


Среќко Калиниќ еден од осудените за убиство на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ е осуден денеска на 18 месеци затвор во Хрватска заради поседување на лажен хрватски пасош. По пресудата судот му го укина притворот на Калиниќ, и на сила стапи екстрадициониот притвор до израчувањето во Србија. Калиниќ е првиот хрватски државјанин што ќе биде испорачан во Србија.
XS
SM
MD
LG