Достапни линкови

Ден на независноста во Украина


Украина денеска го слави Денот на независноста од Советскиот Сојуз. На денешен ден, во 1991 година, украинските пратеници донесоа акт со кој прогласија независност, која беше потврдена и на референдумот таа година.
Преку видео-порака, денот на независноста на Украина им го честиташе американската државна секретарка Хилари Клинтон.
XS
SM
MD
LG