Достапни линкови

Затрупаните рудари во Чиле се уште се живи


Претседателот на Чиле, Себастијан Пинера изјави дека дека 33-цата рудари што се затрупани во рудникот Сан Хосе за злато и бакар се живи. Несреќата се случила пред 17 дена кога карпа паднала врз рудникот и ги потрупала во рудникот кој се наоѓа на 830 километри од главниот град Сантајаго. Спасувачите успеле да симнат сонда до 688 метри под земја и кога ја извлекале на неа имало порака во која било напишано дека сите се живи. Спасувачите преку каналот кој досега го ископале ќе се обидат да ги извлечат заглавените рудари.
XS
SM
MD
LG