Достапни линкови

Почина Стјепан Бобек


Утрово во Белград на 87-годишна возраст почина Стјепан Бобек, легендарен фудбалер на белградски Партизан и најдобар стрелец на репрезентацијата на Југославија на сите времиња. Бобек врвот на кариерата го доживеа во Партизан, чиј дрес го носеше од 1946 до 1959 година. За тие 13 години Бобек одиграл 468 натпревари и постигнал 403 гола. По завршетокот на играчката кариера, Бобек беше тренер на, Партизан, грчки Панатинаикос, Олимпијакос, загрепски Динамо , скопски Вардар и на други клубови.
XS
SM
MD
LG