Достапни линкови

Иран престави свое беспилотно летало


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска го претстави првото беспилотно летало на долг дострел, изградено во земјата. Ахмадинеџад на преставувањето на леталото изјави дека тоа е конструрано за заплашувачки и одбрамбени цели. Леталото е долго 4 метри , а неговата промоција се пренесуваше и на државната телевизија. . Иран си произведува свои летала од крајот на 80-те години на минатиот век.
XS
SM
MD
LG