Достапни линкови

Најмалку петмина убиени во судири во Турција


Четворица курдски бунтовници и еден турски војник се убиени во претрелка во југоисточна Турција. Престрелката се случила во провинцијата Хакари, крај ирачката граница., соопштија турските власти. Курдската работничка партија , која се бори за автономија на областа претежно населена со Курди, на 13 август објави привремен прекин на огнот до 20 септември, кога завршува светиот муслимански празник Рамазан.
XS
SM
MD
LG