Достапни линкови

Парламентарни избори во Австралија


Во Австралија се одржуваат парламентарни избори. Избирачките места веќе се затворени. Анкетите покажуваат дека партијата на премиерката Јулија Гилард е во тесна предност пред Либералната партија на нејзиниот ривал Тони Аборт. Изборот се одржа два месеци откако Гилард која е прва жена премиер на Австралија го презеде местото претседател на Лабуристичката партија од Кевин Рид. Владата доби пофалби за својата работа во справувањето со глобалната економска криза. И партијата на Гилард и на нејзиниот ривал имаат слична програма за надворешната политика. Првите официјални резултати се очекуваат подоцна денеска.
XS
SM
MD
LG