Достапни линкови

Евакуирани 50 илајди луѓе, поради поплави во Кина


Кинеските власти поради поплавите денеска евакуирале 50 илјади луѓе од градот Дандонг кој се наоѓа на границата со Северна Кореја, јавуваат државните медиуми. Тие соопштуваат дека надојдената река Јал поплавила повеќе од 200 куќи, прекинат е железничкиот сообраќај, а 3 луѓе се водат за исчезнати. Поплавата во Дандонг е последна од поплавите кои оваа година ја зафатија Кина. Од почетокот на годината од сега во поплавите загинаа 2.500 луѓе.
XS
SM
MD
LG