Достапни линкови

Група поврзана со Ал Каеда „одговорна“ за масакрот во Багдад


Групата „Исламска Држава Ирак“ која е поврзана со Ал Каеда ја превзеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад неделава кај армискиот регрутен центар во Багдад. Целта на нападот, според оваа група, биле шиитите кои ја продале верата во борбата против сунитите. Најмалку 58 армиски регрути и војници загинаа а 130 беа ранети во овој напад во вторникот.
XS
SM
MD
LG