Достапни линкови

Украина:полицијата трага по исчезнатиот уредник


Полицијата во Украина трага по исчезнатиот уредник чиј весник е познат по критика на власта, соопштуваат од украинското министерство за внатрешни работи. Од министерството изјавуваат дека не е исклучена можноста исчезнувањето на уредникот Васил Климентјев да е поврзано со неговото пишување. Климентјев кој е уредник на весникот „Новиј Стил“, е пријавен за исчезнат на 11 август. Групите за човекови права во Украина се пожалија дека се зголемува цензурата и нападите врз медиумите во земјата
XS
SM
MD
LG