Достапни линкови

САД:ирачките сили може да ја зачуваат безбедноста


Портпаролот на силите на САД во Ирак Стивен Ланца изјави денеска дека ирачката полиција и војска се дораснати на задачата да ја одржуваат безбедноста во земјата. Тој изјави дека ирачките сили покажале професионализам и голем напредок од 2003-та година, како и воља и понатаму да се унапредуваат. Портпаролот на американсите сили изјави дека во Ирак ситуацијата ќе биди помирна затоа што се формира ирачката влада.
XS
SM
MD
LG