Достапни линкови

Нема загинати во железничката несреќа во Кина


Два вагони од патнички воз паднале во провалија во кинеската провинција Сичуан, откако се срушил мостот по кој поминувал возот. Локалните власти соопштуваат дека нема повредени, бидејќи патниците биле евакуирани пред вагоните да паднат во провалијата длабока 200 метри. Регионот Сичуан е погоден од поплави. Кина е погодена од поплави и лизгање на земјиштето во последните месеци, при шо загинаа стотици луѓе.
XS
SM
MD
LG