Достапни линкови

Франција почнува да протерува роми


Француската влада соопшти дека денеска ќе го почне протерувањето на околу 700 роми во Романија и Бугарија кои нелегално живеат во Франција. Овој потег е остро критикуван од организациите за човекови права. Франција планира во следните три месеци да затвори 300 илегални ромски кампови.
XS
SM
MD
LG