Достапни линкови

Авганистан формира локална полиција


Авганистанската влада соопшти денеска дека започнале со регрутирање на илјадници луѓе кои ќе и се приклучат на полицијата за да се зајакнат локалните безбедносни сили во борбата против милитантите. Претседателот Хамид Карзаи минатиот месец го одобри формирањето на локални полициски сили, регрутирани од авганистански селаните, во обид да се заштитат од напади на Талибанците во нивните заедници. Заменик-министерот за внатрешни работи Мохамад Мунир Мангал изјави дека ицијативата e поддржана од САД . Новата полиција ќе брои околу 10 илјади луѓе
XS
SM
MD
LG