Достапни линкови

НАТО силите извршија рација во таен затвор во Авганистан


Авганистанските и силите на НАТО спровеле рација во еден таен затвор воден од Талибанците во јужната авганистанска провинција Хелманд, ослободувајќи 27 затвореници, а убиле 13 луѓе, меѓу кои и 5 затвореници, соопштуваат авганистанските власти. Милитантите во затворот држеле киднапирани хуманитарни работници и лица поврзани со авганистанската влада . Силите на НАТО ја потврдија веста за рацијата во изјавата за медиумите, но соопштуваат дека сите 13 убиени се милитанти.
XS
SM
MD
LG