Достапни линкови

Завршена драмата во турската амбасада во Израел


Обезбедувањето на турската амбасада во Тел Авив го зароби Палестинецот кој синоќа упадна во зградата, се обиде да зароби заложници и бараше азил, соопшти министерството за надворешни работи во Анкара. Напнатата ситуација траела 6 часа, а напаѓачот имал нож, канта со бензин и пиштол, за кој подоцна се испоставило дека е играчка. Израелското министерство за надворешни работи претходно соопшти дека напаѓачот неодамна бил пуштен од затвор, откако ја отслужил казаната за нападот врз британската амбасада пред четири години, каде што исто така барал азил.
XS
SM
MD
LG