Достапни линкови

Косово:нема модификација на планот на Ахтисари


Нема да има модификација на планот на поранешниот посредник за статусот на Косово, Марти Ахтисари во делот кој се однесува на северот на земјата, изјави портпаролот на Меѓународната цивилна канцеларија . Тој изјави дека планот на Ахтисари нуди широки аражмани за локалната самоуправа во Северна Митровица. Портпаролот оцени дека планот на Марти Ахтисари е остварен во суштина но дека треба да се исполнат уште значајни прашања како што е процесот на децентрализација.
XS
SM
MD
LG