Достапни линкови

Екплодирала фабрика за пиротехнички средства во Кина


Најмалку 19 луѓе загинале и над 150 се повредени при голема експлозија во фабрика за пиротехнички средства во североисточниот дел на Кина, пренесуваат новинските агенции. Државната новинска агенција јавува дека експлозијат апредизвикала шок – бранови кои се почуствувале и до 5 километри одалеченост од несреќата. Над 2 илјади жители се евакуирани од регионот.
XS
SM
MD
LG