Достапни линкови

Обновата на Пакистан може да чини и над 15 милијарди долари


Високиот комесар на Велика Британија, Вајид Шамсул Хасан во интервју за новинската агенција, Ројтерс изјави дека трошоците за обнова на Пакистан по поплавите би можеле да ја надминат и сума од 15 милијарди долари. Тој истакна дека ова е само груба проценка колку би можело обновата да чини. Обединетите Нации соопштија дека во регионот околку 3,5 милиони пакистански деца се изложени на висок ризик од заболување. ОН повикаа земјите донатори да соберат 460 милиони долари за да им се помогне на 20-те милиони луѓе кои се заболени, но досега се собрани помалку од половина од потребната сума.
XS
SM
MD
LG