Достапни линкови

Узбекистанскиот милитантнски лидер повторно прогласен за мртов


Најбараниот исламистички борец во Централна Азија и узбескистански милитант, Тахир Јулдашев за кој се верува дека е поврзан со Ал Каеда е убиен. Американската разузнувачка група соопшти дека Исламското движење на Узбекистан на својата интернет страна објавиле серија од фотографии на кои се гледа мртвото тело на лидерот на движењето, Јулдашев. Не се објавени повеќе детали за случајов. Новинарските извештаи покажале дека неколку пати до сега Јулдашев бил прогласуван за мртов вклучувајки го и случајот кога минататат година , пакистански официјални претставници на разузунавачката служба соопштија дека Јулдашев бил убиен во близина на авганситаката граница.
XS
SM
MD
LG