Достапни линкови

Ахмадинеџад потпиша закон за збогатување на ураниум


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска го потпиша нацрт-законот со кој се повикува на збогатување на ураниум и се ограничува било каква соработка со Меѓународната организација за атомска енергија. Потпишувањето на нацрт законот доаѓа откако САД пред неколку денови сугерираат дека нема потреба од понатамошно збогатување на ураниум по започнувањето на работа на руската атомска централа Бушер.
XS
SM
MD
LG