Достапни линкови

Казахстан има 8 милиони тони жито за извоз


Казахстан има доволно жито да ги намири потребите на сопственото население и уште 8 милиони тони за извоз, соопштуваат тамошните власти. Соопштението доаѓа по меѓународната загриженост за дефицит од жито, откако Русија го запрее извозот по сушите и пожарите кои ја зафатија земјата. Но и покрај резервите на Киргистан, се уште постои голем јаз помеѓу побарувачката и понудата на живо.
XS
SM
MD
LG