Достапни линкови

Распуштање на приватните безбедносни компании во Авганистан


На приватните безбедносни компании во Авганистан им е даден рок од 4 месеци да се распуштат, соопштуваат од кабинетото на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. И од командата на американската војска велат дека го подржуваат соопштението на претседателот и велат дека тие се обврзале да соработуваат во тој процес. Во Авганистан сега работат околу 26 илјади луѓе во приватните безбедносни компании . Тие се критикувани затоа што работат надвор од законите и ја поткопуваат работата на државните безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG