Достапни линкови

Иран ќе гради нова постројка за ураниум


Иран соопшти дека во почетокот на идната година ќе започне изградба на трета фабрика за збогатување ураниум. Шефот на иранската Агенција за атомска енергија Али Акбар Салехи изјави дека деновиве завршила потрагата по локации за изградба на десет постројки за збогатување ураниум и оти првата од нив ќе почне да се гради во идната година. Иран веќе збогатува ураниум во нејзината главна фабрика во градот Натанц, а гради втора во планината Фордо, југозападно од Техеран.
XS
SM
MD
LG