Достапни линкови

Серија бомбашки напади во Багдад


Најмалку 9 луѓе загинале а 20 се повредени во серија напади во Багдад , соопштуваат полициски извори. Во бомбашки напад на минибус во шиитскиот кварт во Багдад загинале тројца луѓе, меѓу кои и еден полицаец, а 11 биле повредени . Еден човек загинал а 7 се повредни во експлозија на три бомби во центарот на градот. А еден полицаец и еден цивил загинале во експлозија на стадион во источниот дел на Багдад . А на 60 километри јужно од Багдад во едно сунитско место, непознати луѓе убиле 3 верници додека излегувале од џамија.
XS
SM
MD
LG