Достапни линкови

Кастро го прослави 84-от роденден


Поранешниот кубански лидер Фидел Кастро вчера го прослави 84-от роденден. Кастро во последните неколку недели активно се врати на политичкиот живот во Куба, дискутирајќи за меѓународни теми, но не и за внатрешни прашања. За роденденот Кастро од младите комунисти добил слика. Поранешниот кубански лидер во последниот месец често се појавува во јавноста а на 7 август по пауза од 4 години прват присуствуваше и на седница на парламентот. Кастро власта му ја предаде на својот брат Раул откако во 2006-та имаше сериозни здраствени проблеми.
XS
SM
MD
LG