Достапни линкови

Романија:17 илјади Молдавци зеле романско државјанство


Околу 17 илјади Молдавци зеле романско државјанство од почетокто на годината до сега, изјави романскиот претседател Трајан Басеску. За Басеску тоа преставува злоупотреба останата од времето на Советскиот сојуз, кога Молдавија беше дел од Сојузот, а Романија иако беше независна држава беше дел од Комунистичкиот блог во Источна Европа. Романскиот претседател рече дека губењето на нивните државјанства не е нивен личен избор и за проблемот го обвини поранешниот советски лидер Јосиф Сталин.
XS
SM
MD
LG