Достапни линкови

Уште четворица обвинети за геноцидот во Сребреница


Босанските власти обвинија четворица поранешни членови на специјалните единици на босанските сили за геноцид, односно за нивна вклученост во убивањето на 800 муслимани во Сребреница во 1995 година. Се прецизира дека тие злосторството го извршиле во една фарма северно од Сребреница, а во рамките на масакрот во кој беа убиени околу 8 илјади муслимани.
XS
SM
MD
LG