Достапни линкови

Талибанците нудат помош за поплавените во Пакистан


Пакистанските талибанци побараа од владата во Исламабад да ја одбие странската помош за жртите од поплавите, обвинувајки дека со тоа само ќе се корумпираат официјалните претставници. Портпарол на талибанците изјави дека тие ќе даделе 20 милиони долари помош за поплавените. До ваквата реакција на талибанците доаѓа откако Соединетите Држави најавија зголемување на помошта за санирање на последиците од поплавите во кои загинаа над 1.600 луѓе, а 14 милиони трпат последици.
XS
SM
MD
LG