Достапни линкови

Колумбија и Венецуела ги решија несогласувањата


Колумбија и Венецуела ги обновија дипломатските односи, по средбата на лидерите на двете земји Хуан Мануел Сантос и Хуго Чавез. Односите меѓу земјите беа замрзнати откако Колумбија соопшти дека ќе и дозволи на американската војска да користи седум нивни бази и кога претходникот на Сантос, Алваро Урибе ја обвини Венецуела дека во организација на Соединетите Американски Држави засолниле 1500 колумбиски герили.
XS
SM
MD
LG