Достапни линкови

Јужна Кореја бара северниот сосед да ги ослободи рибарите


Јужна Кореја побара од Северна Кореја да ги ослободи седумте членови на посадата на рибарскиот брод, кои беа уапсени во минатиот викенд. Властите од Јужна Кореја смета дека нејзините државјани треба да бидат ослободени врз основа на меѓународните закони и врз основа на духот на хуманитарноста. Според крајбрежната стража на Северна Кореја бродот пловел во нивна економска зона во Јапонското море.
XS
SM
MD
LG