Достапни линкови

Најмладиот затвореник во Гвантанамо на воен суд


Најмладиот затвореник во Гвантанамо, канаѓанецот Омар Кадр е првиот човек на кој ќе му се суди на воениот трибунал, откако функцијата пртеседател на Соединетите Американски Држави ја извршува Барак Обама. Американската војска го уапси 15 годишниот Кадр во Авганистан и се соочува со доживотна казна затвор, под обвинение дека со граната убил еден американски војник за време на опсада на терористичката група Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG