Достапни линкови

Иран ќе престане да наплаќа во евра и долари


Иран ќе престане да ја наплаќа извезената стока во долари и евра, во знак на одмазда за новите санкции кон Исламската република јавуваат медиумите. Првиот заменик премиер Мохамед Реза Рахими изјавил дека доларот и еврото се "нечисти" и ќе биде заменети со иранскиот риал или со валутите на сите зeмји кои сакаат да соработуваат со Иран. Советот за безбедност во јули изрече и четвртата рунда санкции кон Иран поради неговата спорна нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG