Достапни линкови

Порака за Рамазан -да се победи расколот


Да се да победи расколот и недоразбирањето, и да се зајакне единството на Исламот и на Исламска верска заедница. Ова е дел од пораката што Поглаварот на ИВЗ им ја испрати на верниците на светиот месец Рамазан. Рамазан е време на пост, молитва, солидарност и милост, во кој муслиманските верници целодневно се воздржуваат од консумирање храна, цигари, алкохол, но и од лоши мисли, идеи и дела. Постот почнува со изгрејсонце и трае до зајдисонце . Јадење и пиење се дозволени во текот на ноќта. Во последните неколку месеци Исламската верска заедница се соочи со превирања и раскол меѓу муслиманските верници.
XS
SM
MD
LG