Достапни линкови

Годишнина од Љуботенски бачила


Денска се одбележа деветгодишнината од загинувањето на осумте резервисти на АРМ, кои загинаа кај месноста Љуботенски Бачила. На одбележувањето освен семејствата на загинатите, учествуваа и делагации од кабинатот на Претседателот, Владата и од министерствато за одбрана и АРМ. Заменик министерот за одбрана Емил Димитриев изјави дека цената која ја платија борците за Македонија е ненадоместлива. Преставници на семејствата на жртвите изјавија дека се револтирани што и по 9 години се уште не е расветлен случајот и никој не презел одговорност за маскарот. На 10 август 2001 година воено товарно возило на АРМ на патот кај месноста Љуботенски бачила нагази на две противтенсковски мини.
XS
SM
MD
LG