Достапни линкови

Начин за предвидување на Алцхајмеровата болест


Белгиски научници соопштија дека развиле нов начин со кој може точно да се дијагнозира кои пациенти со проблеми во памтењето се на пат да добијат Алцхајмерова болест. Станува збор за тестирање на нивото на протеинот во рбетната течност со што може да се предвиди и да се спречи оваа досега неизлечива болест.
XS
SM
MD
LG