Достапни линкови

Резултати од претседателските избори во Рунада


Досегашниот претседател на Руанда Пол Кагаме, според првичните резултати што ги објави изборната комисија, победил на вчерашните претседателски избори. Станува збор за вторите претседателски избори од геноцидот во Руанда во 1994 година. Кагаме е лидер на на Патриотскиот фронт на Руанда, партија на поранешните бунтовници од племето Тутси. Во геноцидот што го извршија екстремисти од племето Хуту биле убиени околу 800 илјади припадници на племето Тутси.
XS
SM
MD
LG