Достапни линкови

Во Киргистан избори на 10 октомври


Преодната влада на Киргистан соопшти дека парламентарните избори во таа земја ќе се одржат на 10 октомври годинава. Владата претходно ја укина вонредната состојба во јужните региони кои беа зафатени од бран етнички насилства меѓу киргизите и узбеците. Во нив загинаа скоро 350 луѓе, а околу 400 илјади, претежно узбеци, беа принудени да ги напуштат нивните домови.
XS
SM
MD
LG