Достапни линкови

Укината вонредната состојба во Киргистан


Киргистанските власти ја укинаа вонредната состојба во областите на југот на земјата, кои беа погодени од етнички судири. Владиниот портпарол соопшти дека полицискиот час ќе биде укинат во градовите Ош и Џалалабад, каде што загинаа околу 350 луѓе во нападите на киргиските банди врз узбечките населби. Околу 400 илјади Узбеци избегаа од домовите.
Претседателката на Киргистан Роза Отумбаева најави дека изборите ќе се одржат на 10 октомври.
XS
SM
MD
LG