Достапни линкови

Ивон нов амбасадор на Британија во Македонија


Кристофер Ивон е новиот амбасадор на Велика Британија во Македонија. На оваа функција доаѓа на местото на Ендру Ки. Ова е прва амбасадорска должност за британскиот дипломат, кој својата дипломатска кариера ја започнал во 1989-та година. Ивон досега извршувал неколу дипломатски функции во Саудиска Арабија, Чешка, Тајланд и Хонг Конг. Приоритети на новиот амбасадот ќе бидат финансирањето на обуката на државните службеници во Македонија и поддршка за прием на Македонија во НАТО и ЕУ

XS
SM
MD
LG