Достапни линкови

На југот на Киргистан ќе се укине полицискиот час


Владата на Киргистан ќе ја укине одлуката за вонредната состојба во јужниот дел на земјата, која беше на сила два месеци. Портпаролот на претседателската администрација, соопшти дека полицискиот час во градовите Ош и Џалалабад ќе биде укината утре. Вонредната состојба беше прогласена на 10 јуни по избирањето на конфликтот меѓу Узбеците и Киргизите . Во судирите загинаа 365 луѓа, а беа предизвикани и огромни штети.
XS
SM
MD
LG