Достапни линкови

Во Нагасаки одбележана годишнината од атомското бомбардирање


Во јапонскиот град Нагасаки денеска се одбележува 65 годишнината од кога Соединетите држави фрлија атомска бомба на крајот на Втората светска војна. Точно во 11 часот и 2 минути со молчење им била оддадена почит на жртвите. Тоа е времето кога била детонирана бомбата. Градоначалникот на Нагасаки Томошија Тауе изјавил дека се надева оти денешната цермонија ќе ги убеди светските лидери за важноста на свет без нуклеарнто оружје. Бомбардирањето на Нагасаки доаѓа на 3 дена по онаа на Хирошима, каде е фрлена првата атомска бомба. Во нападите загинале најмалку 80 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG