Достапни линкови

Нови судири меѓу турските сили и курдиските милитанти


Турските сили убиле 5 курдски милитанти во судирите ноќеска во провинцијата Батман. При тоа, како што се јавува, биле ранети двајца војници. Во провинцијата Мардин, пак во поставена бомба загинале 3 турски војници. Курдската работнилка партија од 1984 се бори за независност на курдската област во Турција. Во конфиктот досега загинаа 45 илјади луѓе, претежно курдски цивили.
XS
SM
MD
LG