Достапни линкови

Израелскиот Премиер сведочеше за нападот врз хуманитарната флота


Израелскиот Премиер Бенјамин Нетанјаху денеска сведочеше пред израелската Комисија која го испитува нападот врз хуманитарната флотила во кој на 31 Мај загинаа 9 турски активисти. Според Нетанјаху, израелските војници немале избор освен да отворат оган, бидејќи мислеле дека животот им е во опасност. Израелската акција била според меѓународното прави и според Нетанјаху, Израел се обидел да ја убеди Турција да ја запре флотата пред таа да исплови. Овој напад предизвика дипломатска криза меѓу Израел и Турција.
XS
SM
MD
LG